Pro 2007

Můj den s Windows Vista: hrůza a děs

Nemůžu si pomoc, ale věc, která mi na novém notebooku nejvíc vadila, byly předinstalované Windows Vista Home Premium. Už před koupí toho Fujitsu jsem byl rozhodnutý, že vyměním super cool Visty za "stará" Windows XP Professional, která jsem měl na původním notebooku a na která jsem neměl důvod si stěžovat.

Nejhorší bylo, že jsem zjistil nemilý nešvar u většiny nových modelů: výrobci NEDODÁVAJÍ ovladače k Windows XP, pouze k Vistám, což mě dost překvapilo. Nevím, jestli v tom má prsty Microsoft, ale každopádně - prodávat nějaký notebook s 1500 MHz, 1 GB RAM a Windows Vista bez možnosti výměny mi připadá dost drsné. Pozor: pokud by někdo chtěl provést legální downgrade z Vist na XPčka Professional, tak je možný pouze pro verze Business a vyšší, u Home Basic ani u Home Premium není toto dovoleno.

Abych se ale dostal k tomu, jak se mi Visty (ne)líbily. Potřeboval jsem na nich udělat jedinou věc: pomocí programu nLite upravit vlastní instalačku XPček přidáním ovladačů pro SATA disk, aby byl při instalaci nalezen. Neměl jsem s tím zkušenosti, takže jsem těch cédéček vypaloval asi 5 (o tom, jak jsem XPčka několikrát nainstaloval a při prvním restartu vyhodily modrou smrt někdy příště), což mi zabralo s dalšími nutnými úkony na počítači řekněme několik hodin - dobře, nebyl to celý den :-) - které jsem strávil hlavně hledáním tlačítek, disků a povolováním přístupu k počítači.

Nejvíc to vystihl můj jedenáctiletý brácha, když přišel ke mně do pokoje, já jsem mu ukazoval "nové Windowsy" a on prohlásil: "Jo, hezký jsou, ale nevyznal bych se v tom". Podotýkám, že s počítačem pracuje poměrně bez problému a s přehledem. Je mi jasné, že spousta věcí jde nějak nastavit, ale řekněme, že jsem běžný uživatel (jako, že nejsem, ale čistě teoreticky), který si zakoupí notebook s operačním systémem a chce, aby mu to prostě "běhalo".

Vadilo mi například toto:

  • Povolování přístupu k počítači - hláška typu "Pokud jste tento proces spustili vy, stiskněte tlačítko Pokračovat" mě po desátém odkliku už docela vytáčela.
  • Jakýkoli výběr disku a/nebo adresáře je podle mého naprosto nepřehledný. Můžu mít sice radost, že pokaždé vím, kolik mám na každém disku volného místa (obrázky jsou natolik velké, aby se tam vešel i ukazatel diskového prostoru), ale v dnešní době tohle už trochu postrádá význam.
  • Nabídka start - nepochybuji o tom, že jde změnit, ale první dojem bylo opravdu zděšení, netušil jsem, že by Microsoft mohl vytvořit ještě méně přehlednou variantu, než je ta standardní (kterou si každý okamžitě změní) u Windows XP.
  • Celkový dojem byl chtě nechtě tak nějak divný. Všechno působilo přespříliš maximalisticky za cenu naprosté ztráty přehlednosti, která je pro mě nejdůležitější. Ano, co se týče funkcí, určitě mají Visty o hodně navrch nad XPčkama, ale jak ušetříme čas těmito vychytávkami, když je nebudeme moc najít? :-)

Možná nejsem ochoten zkusit něco nového, možná si nejsem ochoten na něco půl roku zvykat, každopádně ještě dlouho bude myslím platit moje věta: Windows Vista NE!

EDIT: Pěkný článek na Technetu - Dvacet důvodů proč si pořídit nebo nepořídit Windows Vista.

Středa, 19. 12. 2007 | Štítky: notebook, windows