Led 2008

První drobné zkušenosti s mBank

Když jsem si v listopadu na Lupě přečetl článek "Zaujme mBank místo eBanky?", zajásal jsem! Že by se konečně objevila banka, která si z našich peněz neuleje opravdu ani korunku navíc? Začalo krátké pátrání o původu banky, zkušenostech prvních klientů a vše nasvědčovalo tomu, že mi nic nebrání objednat si po internetu jejich produkt.

mBank je členem skupiny Commerzbank, přitom v Česku ji zastupuje na základě bankovního EU pasu (nebo tak něčeho) polská BRE Bank S.A. Formulář pro založení konta je opravdu jednoduchý a vyplnit pár údajů o sobě a o kýženém produktu není problém:
mBank - formulář žádosti

Po odeslání žádosti mi přišel mail s informací, že se mi v nejbližší době ozve kurýr, který si se mnou domluví schůzku, ověří mou totožnost a já podepíši smlouvu. No, nejbližší doba se protáhla asi na 3 týdny, ale bylo to pravděpodobně způsobené (jak psali na jejich blogu) prvotním návalem klientů - byl jsem odhadem mezi prvními 2000 zákazníky v Česku.

A teď přichází na řadu vtipné doručení kurýrem (resp. blonďatou kurýrkou): schůzku jsem měl domluvenou tuším na 17 - 18 hodin, čekám, čekám, asi v 18:10 mi zvoní telefon a kurýrka se ptá, jestli "může ještě přijít, je prý kousek od mého domu"? Já souhlasím a vydávám se ke vchodovým dveřím. Opět čekám, čekám a nic. Kurýrka nikde, vracím se tedy domů pro mobil, opět jdu před barák a kurýrce volám, kde se nachází? Hm, prý před mým domem. :-D Slečna se jen zběžně koukla na ulici a její název začínal sice taky na "N", ale bylo to asi o kilometr jinde, než kde bydlím. Nevadí. Nakonec se šťastně shledáváme a podepisuji s ní 2 smlouvy (na mKonto a eMAX - spořící bankovní účet). Můj klikyhák slouží současně jako podpisový vzor, což při podepisování na chodbě není zrovna ideální, ale budiž, je to plně internetová banka, takže by teoreticky podpisový vzor nemusel být vůbec potřeba.

Těsně před Vánoci mi pak přichází platební karta - Visa Classic, bohužel neembosovaná, ale co byste chtěli zadarmo, že? Působí na mě taky oproti spořitelní kartě takovým levným dojmem, že se skoro bojím, abych ji nezlomil, až ji budu vyndávat z peněženky. Nicméně, někde jsem četl pěkné přirovnání mBanky k low-cost leteckým společnostem, myslím, že to docela sedí.

Účet pořád ještě nemohu používat naplno, protože zatím nemají inkaso (prý ve 2. čtvrtletí 2008), ale uvažuji o převedení peněz z ING (momentálně 3% p.a.) na eMAX (3,5% p.a.). Líbí se mi, jak mBank bystře reaguje na změny bankovního sektoru, aby měla vždy nejvýhodnější úročení na trhu.

Celkově jsem zatím spokojený, ovládání Internet Bankingu je jednoduché, můžete si nastavit vlastní PIN ke kartě, akorát chybí spousta služeb jako zmíněné inkaso, kontokorent, zahraniční platby apod. To vše by se však brzy mělo objevit, takže potom budu mít Student+ od ČS asi jen kvůli ročnímu příspěvku na ISIC kartu. :-)

Středa, 30. 1. 2008 | Štítky: mbank