Led 2008

Výdrž baterie v notebooku: moje zkušenost

Baterie do notebooku Když jsem po dvou letech reklamoval (ano, vyšlo to se zárukou opravdu přesně) můj bývalý notebook - HP nx6110, Celeron M 1,4 MHz, 256 MB RAM - baterka měla velmi podobnou výdrž jako na začátku, respektive jsem v průběhu těch dvou let nepocítil nějaký výrazný úbytek kapacity. Ale kdo mě zná, ví, že se snažím se vším zacházet opravdu šetrně. :-)

Neříkám, že tohle je nějaký zaručený recept na vysokou životnost baterie, jen chci tak nějak sepsat, jak se mi to povedlo. Tedy, aspoň si to myslím, že to bylo tím, když poslouchám kolem sebe lidi, kteří si stěžují na 50% kapacitu za jeden rok... Pokud je to jenom malinko možné, pokouším se dodržovat těchto pár věcí:

  • Vyndávání baterky během připojení do sítě - asi se to bude zdát někomu nesmyslné (tak ať to nedělá, že jo.. :-) ), ale před každým "napíchnutím" notebooku do sítě baterku vyndavám. Dělám to proto, abych ji vždy dobíjel až do konce. Velmi často bych jinak potřeboval notebook odpojit ještě během nabíjení.
  • Nabíjení většinou přes noc - nějaké pohádky o paměťovém efektu jsou samozřejmě ty tam, takže pokud má baterka méně než nějakých 70%, dobíjím a to nejčastěji přes noc. Je to nejjistější a nejjednodušší.
  • Jednou za čas "zformátování" - to znamená nechat notebook běžet celou dobu na baterii až do úplného vypnutí (tedy u Windows mám nastavené např. 4 procenta). Je to kvůli tomu, aby baterie zdánlivě neztrácela kapacitu. Když budeme totiž dobíjet pořád od nějakých 40%, notebook nám potom nevydrží tak dlouho. Není to však kvůli paměťovému efektu, anóbrž (nedávno jsem se koukal na Bylo nás pět, které se mimochodem natáčelo u nás na chatě, v Kouřimi) kvůli tomu, že se v baterce usadí nějaké sraženiny, které ubírají kapacitu, ale které jdou zase rozpustit jedním úplným vybitím (velice laicky řečeno, líp to neumím :-) ).

To je tak v kostce vše. Doufám, že se mi povede takhle hezky chovat v peřince baterku i u nového notebooku a že mi taky vydrží hodně dlouho. Bohužel jsem ji nemohl ještě moc dobře otestovat, protože teď ke konci semestru na přednášky opravdu nechodím (no, ne, že bych tam chodil v průběhu semestru), ale aspoň ve vlaku mi vydržela nějaké 2 hodiny a zbývalo ještě přes 30%, takže kolem 3 hodin by to snad mohlo být v klidu. A zdá se mi, že oproti HPčku není moc rozdíl v odběru proudu při různém jasu displeje.

Neděle, 6. 1. 2008 | Štítky: notebook