Úno 2008

Webové aplikace na desktopu (konečně?)

GMail od Googlu používám již 4. rokem a (nejen) u něho mě vždycky napadne, že webové aplikace, konkrétně ty, které by chtěly nahradit konkurenci na desktopu (tzv. Rich Internet application), stále nemají moc možností, jak toho dosáhnout. Nedávno jsem však objevil projekt od Mozilla Labs nazvaný Prism.

První seznámení

Program Prism umožňuje webovým aplikacím plnohodnotné využití pracovní plochy počítače. Po spuštění jen zadáte internetovou adresu, název a umístění (nabídka start, plocha apod.) a vše je hotovo. Program je vlastně jednoduchý prohlížeč využívající vykreslovací jádro Gecko, chová se tedy přesně jako nejnovější Firefox. Když potom kliknete na vytvořenou ikonku, spustí se řekněme GMail jako standardní desktopová aplikace, mající vlastní okno bez jakýchkoliv ovládacích prvků prohlížeče.

K čemu je to dobré?

Prism - schéma Toť otázka. Představte si například používání Google Documents jako náhrady za nějaký desktopový kancelářský balík. Jistě, i když produkty Googlu mám rád (a také se jich stále více děsím), uznávám, že plnohodnotná náhrada toto není, nicméně právě Prism pomáhá aplikacím tohoto typu další přiblížení k uživateli a větší komfort.

Zkuste se taky zamyslet nad tím, kolik času trávíme na internetu, kolik používáme internetových služeb a jak jsme stále "uvězněni" ve spárech prohlížeče, tzn. jednoho jediného programu, který nám zprostředkovává komunikaci s desítkami dalších aplikací.

Google Gears + Prism = webová aplikace na desktopu bez internetu

Ano, opravdu se těším, až Google zprovozní Gears na GMailu, sice už teď pro mě není problém zobrazit si mail bez připojeného počítače k síti pomocí Google Desktopu, ale tohle přinese o hodně větší pohodlí. A Prism tomu dodá pocit standalone aplikace. Prostě takový GMail desktopový klient, který vlastně vůbec desktopový nebude. :-) A nemusí to být hlavně jen Google, který bude používat Google Gears ke zprovoznění své aplikace i v režimu offline.

Připojuji odkazy na dva zajímavé články:

Neděle, 17. 2. 2008 | Štítky: gmail, google gears