Bře 2008

Google Bookmarks: záložky pod kontrolou

Hledáte jednoduchý,přehledný a vychytaný záložkovací systém? Zapomeňte na Del.icio.us, Digg nebo podobné, používejte Google Bookmarks! Pokud ještě nemáte účet Google, postupujte podle návodu v jiném článku a pak se vraťte sem. :-)

Hlavní mnou oblíbené funkce záložkovacího systému

Google Bookmarks nabízí jako všechny online oblíbené samozřejmě dostupnost z jakéhokoliv počítače, ale při porovnání s jinými konkurenty tento systém jasně vyhrává - co chcete od svých záložek? Já osobně ocením nejvíc rychlost při přidávání a hledání položek. Tyto funkce jsem si oblíbil:

  • Využití jednotného účtu Google pro přihlášení odkudkoliv
  • Možnost (ale ne nutnost) štítkování
  • Popis ke každé položce
  • Rychlé vyhledávání (s pomocí Firefox pluginu - viz dále - naprosto geniální)

Co všechno potřebujete

Používání těchto záložek pro Vás bude opravdu jednoduché. Předpokládám, že účet od Googlu máte tedy již vytvořený (viz výše). Dále postupujte podle tohoto návodu:

  1. Na www.google.com/bookmarks se zkuste přihlásit. Google Bookmarks jsou mimochodem propojeny spolu s Google Web History.
  2. Pokud proběhne přihlášení v pořádku, můžete vlastně záložky začít už používat, ale (zatím) je to stále hodně nepohodlné.
  3. GMarks plugin do Firefoxu přichází na scénu: tento nenápadný přídavek do Vašeho oblíbeného prohlížeče umožní vyhledávání záložek dvojím stisknutím nastavené klávesy (jako můžete znát například z Google Desktop Search) a přidávání známým CTRL + D.

Několik screenshotů

Google Bookmarks - přidávání položky
Google Bookmarks - hledání
Google Bookmarks - panel

Popis obrázků

Na první screenshotu je vidět, jak plugin doplňuje štítky, které již máte vytvořené. Dneska jsem taky objevil, že do popisu položky se automaticky přidává hodnota meta-tagu description (bohužel ji však většina stránek nemá vyplněnou).

Druhý screenshot ukazuje hledací okénko - takto například zobrazím všechny moje předměty z katedry počítačů...

A obrázek zde vlevo je panel, který slouží k procházení a uspořádávání záložek (přesun do jiné složky - tedy jiné oštítkování), mazání, atd...

Porovnání s konkurencí

Jen chci dodat, že záložky od Googlu jsou opravdu jen záložky, možná časem přibudou nějaké komunitní služby, ale zatím nic takového Google nenabízí, tzn. nemůžete zjistit, co si přidávají do oblíbených ostatní apod. Pokud toto vyžadujete, musíte použít systém typu Del.icio.us.

Pátek, 14. 3. 2008 | Štítky: firefox, google