Říj 2008

Nakupování nábytku: Möbelix vs. Ikea

Mám teď několikaměsíční zkušenost s nakupováním všeho možného, zejména nábytku, do naší garsonky. Tak jsem si říkal, že by nebylo špatné nějak sepsat klady a zápory dvou hlavních obchodů, ze kterých většina věcí pochází. Je to Ikea a Möbelix.

Proč právě tyto dva obchody? Je to více než jednoduché - protože mají většinu věcí hned na skladě a nemusí se na nic čekat. Věřte mi, že jsme toho projezdili vážně hodně, kromě Ikei a Möbelixu to ještě byly Skonto, Asko a Kika (prostě všechny velké prodejny nábytku v Praze) :-) , ale čekat na jídelní stůl 6 - 8 týdnů se nám prostě nechtělo.

A teď k porovnání zmíněných dvou obchodů...

Nakupování v Ikee je příjemné, pro někoho možná i návykové

Ikea - logo Ikeu asi není třeba představovat, působí na našem trhu velmi dlouho - už od dob, kdy její "styl" a přístup k zákazníkovi působil naprosto výjimečně a úžasně, dnes to už je víceméně standard. Ikea se snaží zaujmout naprosto vším, od uspořádání obchodního domu, přes všechny možné nápady (například postavené vzorové byty) až po vyhlášenou restauraci. Tenhle přístup se mi líbí, Švédové tohle opravdu umí. A výborný hot dog za 10 Kč je vždy příjemné zakončení nákupu. :-)

Jednoznačné plus je taky zaběhnutý nakupovací systém:

  1. Změřte si, vyberte a zapište výrobky, které chcete
  2. Vše si vyzvedněte v samoobslužném skladu
  3. Zaplaťte u pokladny
  4. Odvezte si nábytek domů vlastním nebo od Ikei půjčeným autem

Je tu však jedno "ALE". Ikea nabízí spoustu moderních výrobků a nejrůznějších skvělých věcí, někdy je ale docela problém sehnat například úplně normální jídelní stůl za slušnou cenu. Co se ale v Ikee jednoznačně vyplatí kupovat, jsou všemožné kuchyňské potřeby - kořenky, vařečky, misky apod.

"Normální" věci jsou v Möbelixu většinou levnější...

Möbelix - logo Möbelix je Rakouská firma, založená již roku 1989. Je to asi 6 měsíců, co se Möbelix objevil i u nás. Psal jsem o tom tehdy v článku "Nový diskont s nábytkem vychytal uvedení na trh".

Nakupování je zde taky příjemné, v dopoledních hodinách je v prodejně na Kolbenově 50 někdy víc prodavačů než zákazníků. Celková koncepce prodejny není tak vychytaná, jak tomu je u Ikei, ale "cestičku" po obchodu zde také najdete (třeba v Kice tohle vůbec nemají a člověk se tam poměrně lehce ztratí).

Docela zajímavé je, jaké nabízejí jednotlivé obchody typy dřeva. Zatímco Ikea se zaměřuje spíše na surové neupravené dřevo, břízu, dub a borovici, u Möbelixu zase převažuje buk a třešeň. To je pak sranda, když máte něco z Ikei a něco z Möbelixu, aby to k sobě ladilo! :-) Mimochodem, i když už je to stejné dřevo (např. buk), většinou má z různých obchodů výrazně odlišné odstíny!

Co je ale u Möbelixu katastrofa je výdej zboží ze skladu. Při výběru nábytku dostanete ke každému kousku kupní smlouvu (ano, pokud si jdete pro stůl, židli a noční stolek, dostanete tři kupní smlouvy). U pokladny pak vyfasujete spoustu dalších papírů jako potvrzení o zaplacení. A teď s tímhle vším musíte zajít do malých nenápadných dvířek, které se nacházejí kousek od vchodu do obchodu, kde si zapíší, co že to mají vyzvednout ze skladu, a vy jdete čekat ven (odpoledne při nákupní špičce klidně až na půl hodiny!), až vám vše vydají.

Přehledné porovnání

Ikea Möbelix
+ celková koncepce obchodu + velký výběr "normálních" výrobků
+ výborný nakupovací systém a sklad + nízké ceny většiny nábytku
+ skvělé webové stránky  
   
- nemají některé "obyčejné" věci - špatně vyřešený výdej ze skladu
- velká část věcí dražší než v Möbelixu  

Pátek, 17. 10. 2008 | Štítky: ikea, möbelix