Lis 2008

Moje roční zkušenosti s mBank: jedna mínus

Tak už to bude skoro rok, co jsem psal příspěvek o mých první zkušenostech s touto novou bankou. A bez pár týdnů to už opravdu rok je, co jsem si zřídil u mBank účet. Nyní bych chtěl sepsat několik poznatků o používání mKonta i eMaxu.

Jaké služby od banky požaduji a jaké používám

Nejprve bych rád uvedl to, co od banky vlastně chci. Samozřejmě, že požadavky klientů bank se různí a tak se i různí názory, které na banky máme. Někdo vidí jako nutnost mít osobního bankéře, jiný zas vyžaduje výhodnou platební kartu a tak podobně.

Myslím, že jsem velice průměrný bankovní klient, ze služeb využívám

  • běžný účet,
  • platební kartu, se kterou platím jak v obchodech, tak na internetu, občas vyberu nějaké ty penízky z bankomatu,
  • inkaso,
  • elektronické bankovnictví - v podstatě ke všemu, co v něm lze zařídit,
  • nějaký spořící účet.

Co se týče spořícího účtu, pořád ještě jeden vlastním u ING. Což o to, byl jsem u nich spokojený, avšak mít vše (běžný i spořící účet) hezky pohromadě je více než příjemné a to mi umožňuje právě mBank.

mKonto - běžný účet, kde peníze jen přibývají

Nejvyužívanějším produktem mBanky je bezpochyby mKonto, které nabízí všechny mnou požadované služby zdarma. Ano, je to tak, opravdu zde nenajdete žádné skryté nečekané poplatky. Jediné, za co byste mohli zaplatit je:

  • 4. a další výběr z bankomatu (což pro mě neberu jako nevýhodu, protože placení kartou v obchodech je dnes už více než běžné a tak 3 výběry z bankomatu mi pohodlně vystačí)
  • Nějaké ty převody peněz a další činnosti zadané přes mLinku (není potřeba, vše lze zařídit přes InternetBanking)
  • Věci typu papírový výpis (už i u ČS jsem měl jen elektronický), "jednorázové vyhotovení a zaslání potvrzení o zřízení povolení k inkasu / SIPO" a podobně
  • Více na www.mbank.cz/pruvodce/sazebnik

Jako nevýhodu považuji v podstatě jedinou věc: nelze vkládat hotovost na účet, což tu a tam potřebuji. Resp. samozřejmě, že jde, ale ne na pobočce nebo v mKiosku, ale pouze složenkou nebo převodem z jiného účtu. mBank prý snad plánuje něco jako "vkladomaty", které by měly být dostupné alespoň v jejich finančních centrech a mKioscích, ale není vůbec jisté, kdy to bude. Spíš v horizontu roků...

eMax - spořící účet s vysokým úročením a okamžitým převodem peněz

Spořící účet od mBanky se nijak výrazně neliší od konkurence, slušný úrok, (samozřejmě) žádné poplatky. Tohle nabízí například i zmíněné ING. Co však už nenabízí, je možnost okamžitého převodu peněz na běžný účet. Tato vlastnost platí při převodu prostředků mezi jakýmikoli účty v mBank. Tento převod totiž probíhá v reálném čase! Ano, opravdu je převod okamžitý, což je velká výhoda.

Je tak možné mít stále většinu peněz na eMaxu, které můžete až v poslední chvíli převést na mKonto a třeba vybrat z bankomatu. K eMaxu sice můžete také mít platební kartu, ale výběry z bankomatu jsou zpoplatněny. Osobně kartu pro eMax nevlastním, což asi co nevidět změním, protože výběry z bankomatu sice zpoplatněny jsou, ale placení u obchodníků ne.

Platební karta - neembosovaná Visa s možností placení na internetu

Pokud porovnáme kartu například od České spořitelny a mBank, tak je tu poněkud rozdíl. Visa od mBank působí trochu "levným" dojmem. Že není embosovaná mi občas také chybí, ale není to věc, kterou vyloženě vyžaduji. V 99% obchodů i na internetu s ní zaplatím, což je to hlavní. Čip by se ale hodil, čipové karty začínají být už pomalu samozřejmostí, tak uvidíme, jak se k tomu mBank postaví.

Mimochodem, jak jsem zmínil, kartu k eMaxu nemám, ale vypadá tedy dost hrozně, (asi) pro rozlišení od té k mKontu obsahuje její grafická úprava černý proužek, takže to trochu vypadá, jako byste byli po smrti. :-)

Chcete něco na závěr?

Myslím, že mBank pokračuje dobrým směrem. Určitě jste si všimli, že když nic jiného, tak zahýbala českým finančním trhem. I velké bankovní kolosy se začínají předhánět s bezplatným vedením účtu a podobnými věcmi.

Celkově, jsem spokojen. Jak jsem zmínil, jediný zápor vidím z absenci pokladen, kde bych mohl vložit na účet hotovost. Snad i tato nevýhoda brzy zmizí.

Pátek, 28. 11. 2008 | Štítky: mbank