Led 2009

DVD rekordéry Panasonic nepřehrávají DVD+R!!

Před Vánoci nám do rodiny přibyl pěkný DVD rekordér Samsung SH875. O něm a jeho zapínání každý den v 8:00 někdy příště... V tomto článku bych chtěl napsat o DVD přehrávačích a rekordérech Panasonic, které jsou prý na trhu jedny z nejlepších. Mají však obrovskou pihu na kráse!

Zatracená nekompatibilita

Je až neuvěřitelné, kam může konkurenční boj zajít. Když se rodily DVD disky, bohužel přišly na svět dva odlišné formáty, DVD-R a DVD+R. Každý formát přitom podporovaly různé firmy jako Verbatim, Toshiba, Panasonic, Philips a další. Všechno se zdálo být v pořádku, když tehdy drtivá většina DVD vypalovaček začala podporovat formáty oba.

Na poli počítačů je tedy vše bez problému. U DVD přehrávačů a rekordérů se to však říci nedá. Je vždy problém vybrat nějakou elektroniku, aby neměla ani jedinou chybičku. Omyl, není to problém, je to prostě nemožné. A tak jako u všeho narazíme v oblasti DVD přehrávačů a rekordérů na to, že...

  • Rekordéry od Philipsu mají krátkou životnost. Je to způsobené geniální myšlenkou vývojářů jejich firmwaru, že totiž tyto rekordéry po zapnutí stále nahrávají zvolený televizní kanál na harddisk! A to i v případě, že sledujete například film z DVD. Je sice hezké, že když po shlédnutí oblíbeného filmu zjistíte, že vám v televizi něco ušlo, můžete si to pustit zpětně, ale má to za následek velké opotřebování harddisku, který pak často vydrží asi tak 2 roky a den - přesně v době, kdy vyprší záruka. :-)
  • LG nepřehrává některé verze DivX a Xvid. Na rozdíl od jiných výrobců je tento nedostatek opravdu veliký, oblíbené filmy se vám prostě vůbec nemusí spustit.
  • Co se týče firem Sony a Yamaha, v mém výběru mi vadila jednak cena a také absence USB portu u většiny modelů, který umožňuje připojení flashky nebo externího disku a přehrávání filmu, fotek či hudby z něj.
  • Samsung vypadá docela dobře (taky jsem si ho vybral, že...) :-) , v recenzích kritizovali trochu jeho hlučnost, ale nepřijde mi to nějak tragické, při puštěném filmu nic samozřejmě není slyšet. Když je úplné ticho, větráček i DVD mechanika nějaký ten zvuk vydá, ale opravdu to není nějak zlé.
  • Konečně Panasonic. Skoro všude (recenze, diskuze, ...) se dočtete, že to je v oblasti DVD přehrávačů a rekordérů opravdu špička, ale sakra jakto, že nikde nepíšou, že tyto přístroje vám nepřehrajou DivX z média DVD+R?!!

Opravdu to tak je, nevymýšlím si

Jelikož mě tohle zjištění velmi šokovalo (přišel jsem na to mimochodem po zběžném pročtení návodu k obsluze jednoho Panasonicu), psal jsem mail českému zastoupení Panasonic, zde je odpověď i s přílohou:

Vážený zákazníku,

reagujeme na Váš dotaz:


DVD rekordér DMR-EX768EPK a přehrávání DivX z DVD+R

Dobrý den,

uvažuji o koupi DVD rekordéru DMR-EX768EPK a v jeho návodu k obsluze
jsem se dočetl, že umí přehrávat DivX videa pouze z disků DVD-R, DVD-R
DL a CD. Opravdu neumí přehrát DivX video z disku DVD+R?

Děkuji, s pozdravem Jan Suchan


naše vyjádření:

Dobrý den,

ano, opravdu tuto informaci technická specifikace k výrobku uvádí.

Viz obrázek z manuálu k výrobku (pozn. Bewátora: viz "Přehrávatelná média"):

Panasonic nepřehrává DivX z disků DVD+R

Přejeme Vám hezký zbytek dne.

Zákaznická podpora Panasonic

Thank you very much.
Best Regards,
customer support

Jestli vlastníte sbírku filmů v DivX na discích DVD+R, nekupujte DVD přehrávač Panasonic

Bohužel, smutný to závěr. Nejhorší na tom je, že Panasonic musel přehrávání DivX z disků DVD+R ve firmwaru explicitně zakázat, protože hardwarově to je samozřejmě možné. Tohle se prostě nedělá...

Středa, 28. 1. 2009 | Štítky: nakupování, výběr zboží