Úno 2009

GMail a offline prohlížení pomocí Google Gears

Konečně jsme se dočkali! Zapomeňte na desktopové aplikace typu Outlook Express či Mozilla Thunderbird, GMail zprovoznil offline prohlížení e-mailů včetně hledání a (téměř) všeho, co očekáváte od klasického poštovního klienta.

Offline přístup ve verzi 0.1 a pouze při aktivaci GMail Labs

Nedalo se očekávat, že by Google spustil tuto službu hned v ostré verzi (když i celý GMail má stále v logu nálepku "BETA"). :-) Pokud si tedy chcete prohlížet a psát zprávy i bez internetu, musíte aktivovat "experimental feature" v nastavení na záložce "Labs", kde se nachází hned na prvním místě. Tuto možnost uvidíte také pouze v případě, že máte GMail v angličtině, konkrétně "English US". Překladu do češtiny se dočkáme pravděpodobně v době, kdy bude tato funkce dostupná ve stabilní verzi.

Nyní několik screenshotů, jak Google offline zprovoznit a jak vše vypadá:

Zapnutí offline podpory na záložce "Labs" v nastavení:

GMail offline - nastavení na záložce Labs

Po uložení změn se vám zobrazí dialogové okno s informacemi o offline režimu a musíte potvrdit žádost od Google Gears, že dáváte souhlas serveru gmail.com k uložení dat na váš počítač. Předpokládám, že kdybyste neměli nainstalované Google Gears, tak vám to GMail ohlásí a umožní tento doplněk prohlížeče nainstalovat.

Po potvrzení všech kroků, které aktivace offline prohlížení vyžaduje, se spustí synchronizace e-mailů. Probíhá to tak, že se nejprve stáhnou zprávy jako takové a poté jejich případné přílohy. Situace při stahování příloh vypadá takto:

GMail offline - synchronizace

V nastavení se objeví nová záložka s možnostmi "Offline GMailu":

GMail offline - nastavení na záložce Offline

Na obrázku je vidět, že GMail nějakým způsobem rozhodne, jak staré maily stáhne pro offline prohlížení. U mě je to 2 roky zpátky, u někoho, kdo by měl znatelně menší počet zpráv, by to bylo možná i déle. Také z nějakého důvodu GMail vyhodnotil, že potřebuji mít na počítači uložené všechny zprávy (i starší než 2 roky), který mají štítek "Seznam.cz", což jsou zprávy stahované ze starého e-mailového účtu na Seznam.cz přes vestavěný POP3, který GMail podporuje.

Zprávu s přílohou bez internetu nenapíšete

Jediná nevýhoda je ta, že není možné bez připojení k internetu přiložit ke zprávě přílohu. To se však možná změní v nějaké další - novější verzi Offline GMailu.

Google k tomu přímo píše tohle:

With offline access enabled, you can read messages, star and label them, and do all of the things you're used to when reading mail online. If you want to write a message, just click Compose Mail and write away. When you click Send, the message will go to your Outbox and will be sent automatically next time you connect. Note that composing messages with attachments is not possible while offline.

Jak jsem již zmínil na začátku, je tedy možné se zprávami pracovat v podstatě stejně jako v jakémkoli jiném emailovém klientovi, který však (téměř) vždy vyžaduje instalaci.

Středa, 4. 2. 2009 | Štítky: gmail, google, google gears